Czy dzieci powinny opiekować się starymi rodzicami?

“Czy dzieci powinny opiekować się starymi rodzicami?” – to bardzo trudny i kontrowersyjny temat do dyskusji. Oczywiście, jeśli dzieci zostały dobrze wychowane, to w dowód wdzięczności i wielkiej miłości będą chciały pomóc rodzicom. Jeśli jednak dzieci tego nie robią, to być może jest w tym wina rodziców, którzy wychowali swoje dzieci na egoistów. Co jednak, kiedy chodzi o poważną, intensywną opiekę nad rodzicem, który nie jest w stanie sam wykonać najprostszych czynności?  

Należy zauważyć, że opieka nad osobami starszymi jest bardzo ciężką pracą oraz obciążeniem, nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Nie każdy poradzi sobie ze schorowaną, bliską osobą tym bardziej, kiedy samemu ma się już własną rodzinę, pracę i odrębne życie. 

Być może to, co teraz powiem wyda Wam się czymś dziwnym, ale to inni ludzie powinni pomóc schorowanym starcom, a dzieci tylko MOGĄ to zrobić, nic nie muszą. Istnieją przecież do tego specjalne instytucje, które najlepiej zajmą się chorymi. Jeśli nie chce się tam jednak wysyłać rodzica, to na szczęście można wynająć opiekunkę czy pielęgniarkę, która może przychodzić nawet codziennie. 

W zaawansowanym wieku, kiedy zaczyna się już demencja, starzy ludzie mogą zapomnieć zamknąć drzwi, zgubić coś albo samemu się zgubić we własnym mieście, pomylić leki, a ich dzieci przecież nie mają możliwości przebywania w pobliżu przez 24 godziny na dobę.

Niestety, nie każdy ma wystarczająco dużo pieniędzy na opiekunkę, dlatego też starają się pomagać rodzicom na własną rękę, często ze szkodą dla ich życia osobistego. W końcu wszyscy ciągle powtarzają, że dzieci powinny opiekować się rodzicami, ponieważ dali im życie.

Ktoś napisał w komentarzach, że Polska ma plany wybudować specjalne placówki specjalistyczne dla osób starszych, które będą całkowicie za darmo. Postanowiłam sprawdzić te informacje i okazało się, że to prawda.

To wspaniałe. Mogliby odpoczywać, rozmawiać ze sobą, wymieniać wiadomości i przepisy. Byłyby tutaj również miejsca przeznaczone na odpoczynek. Wszędzie byłyby przyciski alarmowe i pielęgniarki i w ogóle opieka medyczna miałaby być zagwarantowana. Nie byłoby też problemu z odwiedzinami krewnych.

Pojawiły się informacje, że ponad połowa Polaków jest przeciwna budowie takich ośrodków z ich podatków. Uważają, że dzieci powinny same opiekować się swoimi rodzicami.

 

Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Czy dzieci powinny opiekować się starymi rodzicami?