Jeśli bycie lekarzem jest tak nieopłacalne, niewdzięczne i trudne, to dlaczego ten zawód wciąż istnieje?

Bycie lekarzem sprawia, że jest się bardzo zmęczonym. Pewnego dnia jedną filiżankę herbaty piłem w trzech podejściach. Najpierw zalałem torebkę herbaty wrzątkiem i zostałem wezwany. Potem wróciłem i wziąłem łyk, jednocześnie przeglądając wyniki badań pacjenta. Wyniki badań były złe, trzeba było pilnie udać się na inny oddział i umówić się na konsultację z tamtejszymi kolegami. Po zakończeniu dnia pracy udało mi się wreszcie wypić pół kubka wychłodzonej herbaty. Cały dzień bardzo chciało mi się pić.

Pensja zwykłego lekarza jest niska. Ogólnie rzecz biorąc, pensja lekarza nie czyni go klasą średnią, chyba że ma on kilka prac na pół etatu, bierze dodatkowe zmiany, a resztę wolnego czasu poświęca na prywatną praktykę. Mimo to zarobki naszych lekarzy nie są zbliżone do zarobków np. lekarzy amerykańskich.

Jest to niewdzięczna praca. Syn kobiety, którą udało nam się uratować z zaświatów po udarze, przyszedł do mnie w dniu jej wypisu i punkt po punkcie, niespiesznie, opowiedział mi wszystko, z czego był niezadowolony w trakcie leczenia. Jedna z jego skarg dotyczyła tego, że teraz musiałby ją wozić do lekarza pierwszego kontaktu w przychodni, aby przedłużyć jej zwolnienie lekarskie.

Nigdy nie będę doradzał moim dzieciom, aby zostały lekarzami. Jest wiele innych i łatwiejszych sposobów na zdobycie wykształcenia, uznania, spełnienia zawodowego, a przy tym można mieć czas na życie osobiste.

To wszystko jest prawdą. Dlaczego nadal pracuję jako lekarz?

Na to pytanie możesz odpowiedzieć sobie sam. Ja postaram się udzielić odpowiedzi w kolejnym artykule.

Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Jeśli bycie lekarzem jest tak nieopłacalne, niewdzięczne i trudne, to dlaczego ten zawód wciąż istnieje?