Kiedy otrzymałem dom w spadku, moja matka nagle przypomniała sobie, że jestem jej synem.

Dorastałem w rozbitej rodzinie, kiedy miałem zaledwie 2 lata, mój ojciec nas opuścił. Nie wiem dlaczego, ale moja mama zawsze bardziej kochała moją starszą siostrę i dawała jej czekoladowe batony, a mnie tylko lizaki. Tak było przez całe moje dzieciństwo i lata szkolne. Ciągle zmuszano do wykonywania najbardziej nieprzyjemnych i nieopłacalnych prac, a ja marzyłem, że skończę szkołę, pójdę na studia i wyjadę do miasta. W tym celu ciężko pracowałem nocami, a mój wysiłek nie poszedł na marne.

Wyjazd na studia do stolicy był bezproblemowy, moja matka nawet nie zapytała, dokąd jadę ani gdzie się zatrzymam, tylko się uśmiechnęła: „Wreszcie masz trochę rozumu, bo dotychczas wszystko było na mojej głowie!” Kiedy po pierwszym semestrze przyjechałem do wioski, zorientowałem się, że nikt tam na mnie nie czeka, więc spotkałem się z kilkoma przyjaciółmi i wróciłem do akademika. Pięć lat minęło niepostrzeżenie, dzwoniłem do mamy, żeby złożyć jej życzenia urodzinowe i świąteczne, ale zamiast podziękować, zawsze pytała, czy mam jakieś dochody, żeby pomóc jej i siostrze. W tym czasie nie miałem żadnych dochodów, poza podwyższonym stypendium, które i tak szybko się rozchodziło, bo życie w mieście nie jest tanie. Nie mogłem nic przesyłać rodzinie, więc matka była bardzo rozczarowana.

Kiedy zacząłem pracować, matka znów zaczęła „zarzucać przynętę”, pytając o moje dochody. Próbowałem się tłumaczyć, ale nie często. Wynajęcie mieszkania kosztowało sporą część mojej pensji, ale moja rodzina uznała, że po prostu nie chcę z nimi rozmawiać. Po 4 latach naprawdę straciłem zainteresowanie nimi, nie obchodziło ich, czy mam pieniądze na najbardziej podstawowe rzeczy, patrzyły tylko na to, że mieszkanie w mieście musi oznacza bogactwo. Moja siostra wyszła za mąż za mieszkańca wsi, urodziła dwoje dzieci, rozstała się, wyszła ponownie za mąż, urodziła kolejne dziecko i znowu się rozstała. Oczywiście to mężczyźni nie mogli się z nią dogadać. Znając jej kłótliwą naturę, nie byłem zaskoczony.

List z kancelarii adwokackiej spadł na mnie jak grom z jasnego nieba. Po wizycie w kancelarii i rozmowie z notariuszem dowiedziałem się, że dziadek, ojciec mojego ojca, postanowił po swojej śmierci zostawić mi swój dom na przedmieściach Warszawy. Nie wiem, dlaczego tak mnie polubił, przecież bezpośrednim spadkobiercą był mój ojciec, którego w ogóle nie pamiętałem.
Prawdopodobnie moja matka jakoś dowiedziała się o moim szczęściu. Kiedy zobaczyłem w telefonie jej numer, zdziwiłem się, to był pierwszy raz, kiedy to ona do mnie dzwoniła. Okazało się, że Daria, moja siostra, potrzebuje pieniędzy na zakup mieszkania. Matka chciała, żebym sprzedał dom, a pieniądze przekazał siostrze. Nie było to częścią moich planów i powiedziałam o tym matce. Przez długi czas próbowała mnie przekonać, zadzwoniła też moja siostra, narzekając na swoje nieszczęśliwe życie, a kiedy zapytałem ją, czy wie, jak żyłem przez te wszystkie lata, odrzekła z wyrzutem: „Nigdy mnie nie kochałeś!” Kiedy zapytałem ją o miłość do mnie, usłyszałem sygnał przerwanego połączenia… Po kilku latach sprzedałem dom, a za pieniądze zorganizowałem ślub i kupiłem mieszkanie w centrum stolicy, w którym mieszkam do dziś ze swoją żoną. Nie rozmawiam z matką i siostrą. Nie mogły mi wybaczyć, że zatrzymałem wtedy dom, nie zwracając uwagi na ich prośby i żądania, abym oddał im swoją własność.

Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Kiedy otrzymałem dom w spadku, moja matka nagle przypomniała sobie, że jestem jej synem.