Pierwsze dziecko urodziłam, gdy miałam 38 lat, a mój mąż 50

Na placu zabaw spotkałam kobietę, która bawiła się z dzieckiem. Dziewczynka ma 3 lata, ale jej matka wygląda dojrzale. O tym, że jest po czterdziestce, można się przekonać dopiero po dokładnym przyjrzeniu się jej twarzy i zauważeniu zmarszczek. Ma dobrą figurę, a jej zainteresowania nie są w ogóle związane z wiekiem.
Okazało się, że kobieta ma 41 lat, a jej mąż niedługo skończy 50. Jej córka, Lidka, jest pierwszym i jedynym dzieckiem w rodzinie. Po urodzeniu dziecka kobieta przeszła operację, która uniemożliwiła jej posiadanie potomstwa.

Podczas rozmowy kobieta przyznała, że żałuje, iż tak późno została matką. Trudno jest jej zajmować się małym dzieckiem, aktywność córki szybko ją męczy. O mężu nawet nie ma co wspominać, w wieku 50 lat mężczyźni często zastają już dziadkami, a on nie ma siły do opieki nad tak małym dzieckiem. Nie chce ani karmić córki, ani wychodzić z nią na spacery.

Nie jestem ekspertem w tych sprawach, ale chciałbym podzielić się swoją opinią. Jestem przeciwnikiem zostania rodzicami w dojrzałym wieku. Stopniowo w społeczeństwie da się zauważyć tendencję do posiadania pierwszego dziecka w wieku 30-35 lat i jest to uważane za normalne. Do tego momentu całą uwagę poświęca się karierze.

Teoretycznie nie jest to złe rozwiązanie, ale kiedy w tym modelu jest czas dla dzieci? Najbardziej aktywne lata poświęcone były pracy i zarabianiu pieniędzy, a wychowywanie dzieci i pomoc w opiece nad wnukami schodziły na dalszy plan. Według mnie dzieci są w życiu o wiele ważniejsze niż dobrobyt finansowy.

W trudnej sytuacji na ratunek przychodzą nie pieniądze, lecz rodzina. Jak dla mnie rodzina powinna być młoda, aby dzieci widziały przykład aktywnych rodziców, a nie zmęczonych życiem starszych ludzi, dla których nawet wyjście na plac zabaw jest wysiłkiem.

W takich rodzinach cierpią nie tylko rodzice, ale także dzieci. Często dzieci w wieku szkolnym są zakłopotane wiekiem swoich rodziców. Szanse na wysłanie dziecka na studia i zabawę na jego weselu również nie są dla rodziców szczególnie wysokie.

Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Pierwsze dziecko urodziłam, gdy miałam 38 lat, a mój mąż 50