Babcia, wnuczek i wino.

Na pogrzebie 104-letniej babci naszego przyjaciela wszyscy cicho ją opłakiwali.

Płakali nieszczere ale szczerze marzyli o życiu tak samo długim.

Przemówienia na temat życia i pracy zmarłej trwały już od ponad godziny a dotarli dopiero do połowy XX wieku.

Babcia była niewątpliwie legendarna ale, jak mówią, ludzie byli zmęczeni przemówieniami i wyraźnie marzyli o tym, by wszystko szybko się skończyło.

Nasz przyjaciel, wnuk zmarłej, czuł się winny, że odczuwamy takie niedogodności z powodu jego krewnej, więc ciągle spoglądał na nas z niepokojem.

– A ja, kiedy babcia skończyła 100 lat, chciałem zorganizować jej prawdziwe święto z elegancką ucztą. Bardzo się ucieszyła i poprosiła o zaproszenie na jubileusz wszystkich swoich kolegów z klasy – przyznał zakłopotany wnuk.

Wszyscy podnieśliśmy brwi ze zdziwieniem i zadaliśmy głupie pytanie:

– I?!

Wnuk westchnął ciężko, spojrzał na trumnę i smutno powiedział:

– Nikt nie przyszedł. Była wtedy bardzo zdenerwowana i zamiast kompotu przypadkowo wypiła prawie litr wina. Tak bardzo polubiła ten stan, że każdego dnia zaczęła domagać się przyniesienia wina. Piosenki śpiewała jak się upiła. I co charakterystyczne, ciągle mi dziękowała :

– Wnuczku, gdyby nie ty, umarłabym nie zaznając przyjemności picia wina! Dziękuję! Nalej…

– Na co umarła? – zapytałem.

Wnuk znowu westchnął ciężko, pociągnął nosem i ledwo się powstrzymując od płaczu powiedział ze ściśniętym gardłem:

– Upiła się winem i wskoczyła na trzepak. Zaczęła na nim robić obroty. Jeden obrót była w stanie zrobić a na drugim palce jej się ześlizgnęły. Spadła z poprzeczki. Śmiertelnie…

Zakryliśmy twarze dłońmi i ze łzami w oczach, wzdrygając się rytmicznie, śmialiśmy się w milczeniu.

A babcie stojące obok, delikatnie pocierając kąciki oczu czubkami palców, patrzyły na nas i marzyły w duszy, aby i je, gdy nadejdzie czas, wnuki równie gorzko opłakiwały…

Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Babcia, wnuczek i wino.