„Z wiekiem nie chce mi się myć, to chyba z lenistwa” – to usłyszałam od 70-letniej kobiety

“Im jesteś starsza, tym mniej chce Ci się dbać o siebie, czasami na umycie się jesteś nawet zbyt leniwa”.

Takie stwierdzenie usłyszałam od kilku osób w podeszłym wieku. Nie twierdzę, że dla starszych ludzi zrobienie różnych rzeczy nie wymaga więcej wysiłku, ale wydaje mi się, że najczęściej wynika to po prostu z ich lenistwa. Nie chce się zaścielić rano łóżka, ugotować dla siebie normalnego jedzenia czy po prostu dobrze się bawić i cieszyć życiem. Nie chce się nawet zrobić prania i uprasować rzeczy. Ludzie z natury są leniwi i nie chce się im marnować energii na proste, domowe obowiązki. 

Nie można jednak żyć niedbale przez swoje lenistwo i niektóre rzeczy należy robić niezależnie od tego, czy nam się chce, czy nie. Jak można nie umyć zębów lub chociażby wziąć prysznica? Żyjemy przecież w społeczeństwie, wśród którego higiena jest jedną z podstawowych zasad dobrego współżycia.

Ubrania mogą nie być wcale nowe, ale powinny być uprane, bez plam i nieprzyjemnych zapachów. Jeśli nosisz je tygodniami, nie pierzesz i o nie nie dbasz, to nawet z nowej rzeczy zaraz się zrobi zwykła szmata.

Nie trzeba farbować włosów i ukrywać siwych pasm, ale trzeba je umyć, nawet najtańszym szamponem. Robienie pełnego makijażu także nie jest konieczne, ale za to mycie się już tak.

Zestaw tego, czego potrzebujesz w takim wieku wcale nie jest duży – to krem do rąk, najprostszy dezodorant i mydło. Buty z nieprzyjemnego zapachu można oczyścić sodą. Dbanie w takim wieku o siebie jest proste i niedrogie, a w dodatku zajmuje niewiele czasu. Nie usprawiedliwiaj więc własnego niechlujstwa wiekiem lub brakiem pieniędzy, tym bardziej lenistwem i zmęczeniem. Aby być schludnym nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Bez względu na to, ile ma się lat dbanie o higienę ze strony fizycznej jak i psychicznie nadal jest konieczne, a przynajmniej ja tak uważam.

Oceń artykuł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

„Z wiekiem nie chce mi się myć, to chyba z lenistwa” – to usłyszałam od 70-letniej kobiety